Zdarzyło Wam się spotkać typowego turystę górskiego z memów na szlaku? Trampki (koniecznie z odsłoniętą kostką), albo kozaczki na obcasie? Mała torebka przewieszona przez ramię – zero wody, ale miejsce na selfie stick się znalazło?
Wydawałoby się, że informacje o tym co zabrać ze sobą w góry, zwłaszcza w sezonie, pojawiają się wszędzie. Nawet w postaci takiego prześmiewczego mema na fejsie. A jednak co chwilę ten “typowy turysta” mija Cię na szlaku…
Dlatego dokładamy swoją cegiełkę do tego tematu i poniżej znajdziecie listę rzeczy, które my zabieramy ze sobą wychodząc w góry. Nie mówimy tu o długich, kilkudniowych wyprawach, a jednodniowych wyjściach “na wycieczkę”. Jest to dość uniwersalna lista. Sprawdzi się w każdych warunkach ale jest jedno ALE…
W warunkach zimowych lista sprawdzi się ale w niższych partiach gór lub w dolinach. Jeśli planujecie wejść wyżej, to obowiązkowy jest dodatkowo czekan, raki czy zestaw lawinowy. A to już całkowicie inna historia.
Pisząc warunki zimowe, mamy na myśli warunki, które faktycznie panują w górach, a nie zimę kalendarzową. Bo śnieg możecie spotkać w górach nawet w maju!
Jak się przygotować na takie wyjście? Od tego właśnie zaczniemy.
Przed wyjściem:
- sprawdź pogodę W GÓRACH na zaufanym serwisie lub w TOPR /TPN Ważne żeby była to pogoda dla gór, a nie dla Zakopanego, czy innej miejscowości górskiej. Te mogą się drastycznie różnić.
- sprawdź o której zachodzi słońce i wyjdź odpowiednio wcześniej. Pamiętaj żeby do czasu podanego na mapach lub w przewodnikach dodać czas na przerwy i przystanki. Pamiętaj też że musisz wrócić ;), więc jeżeli po 1/3 trasy czujesz, że zaczynasz tracić siły, to rozsądniej jest wrócić niż za wszelką cenę pchać się do celu.
- zapisz w telefonie numer do TOPR 985 i europejski nr ratunkowy 112.
Co zabieramy ze sobą:
1. Porządne buty – nieważne jakiej firmy. Ważne aby miały usztywnioną kostkę. Dobrze będzie jeśli będą miały podeszwę vibram. Dzięki bieżnikowi ma lepszą przyczepność i mniej się ślizga na mokrym podłożu
2. Odzież – na deszcz, wiatr, śnieg, bo nigdy nie wiadomo co się trafi. Na cebulkę, żeby sprawnie dostosować się do pogody. Dodatkowo zabieramy czapkę, chustę buff i rękawiczki. Najlepiej też mieć trekingowe spodnie. Są wytrzymalsze, szybko schną a w wersji zimowej są dodatkowo ocieplane.
3. Plecak – który będzie pomagał, a nie obciążał, dlatego najlepiej z pasem biodrowym. Warto mieć na niego pokrowiec przeciwdeszczowy, żeby nie zmokła odzież w środku.
4. Mapa – papierowa, z zaznaczonymi szlakami to podstawa. Docenicie, jak nie będzie zasięgu w telefonie, a na horyzoncie żywej duszy, żeby zapytać o drogę.
5. Kije trekkingowe – przydają się na bardziej wymagających odcinkach trasy lub w chwilach zwątpienia 😉
7. Woda do picia, przynajmniej 1,5l
6. Czołówka – lub inna latarka (ta w telefonie się nie liczy!)
8. Termos z herbatą – przydaje się zwłaszcza w chłodniejsze dni
7. Jedzenie – kanapki lub energetyczne przekąski (np. czekolada, orzechy, kabanosy 😉
10. Okulary słoneczne
11. Krem z filtrem
12. Naładowany telefon + power bank
13. Koc ratunkowy/ folia NRC
14. Plastry i bandaż elastyczny
15. Mini apteczka, w której znajdą się leki które regularnie przyjmujesz, leki na alergię (np. adrenalina jeżeli jesteś uczulony na ukąszenia), leki na zatrucia pokarmowe (np. Nifuroksazyd)
16. Chusteczki higieniczne i chusteczki nawilżane
17. Gotówka – bo nie każda kozica ma terminal płatniczy 😉
18. Coś na śmieci, aby zawsze zabrać je ze sobą!!!
A co Wy ze sobą zabieracie wychodząc w góry? Dodalibyście coś do tej listy?
A na koniec krótka historia ze szlaku górskiego, której puenta weszła na stałe do naszego codziennego języka.
Idziemy sobie szlakiem w Tatrach, a przed nami dwie nastolatki. W białych trampkach na nogach. Trochę sobie razem idziemy, a one trochę się ślizgają. Zaczyna się między nimi dyskusja o tym, że jest mokro, że śliskie kamienie pokryte liśćmi i deszczem, i że w sumie niebezpiecznie. Nagle jedna z nich, z nieudawanym oburzeniem w głosie pyta: “Czy to w ogóle jest legalne, że tu wszędzie leżą te liście?!?!? ktoś powinien to posprzątać!“. Kurtyna.